Forum

Dzisiaj na forum rozegrał się dramat w trzech aktach. Sarge84 postanowił zadać teoretycznie niewinne pytanko, na które przed nadejściem Złośliwca udało się odpowiedzieć tylko mnie 😉 Pytanie dotyczyło… a zresztą co tam będę pisał. Dam linki do każdego z trzech aktów dramatu i potem skomentuję 😛

  1. http://forum.gamedev.pl/index.php/topic,4958.0.html
  2. http://forum.gamedev.pl/index.php/topic,4959.0.html
  3. http://forum.gamedev.pl/index.php/topic,4960.0.html

W całej sztuce chodzi o to, że Sarge84 chce dostać odpowiedź na dręczące go pytanie, które wg. mnie było trochę dziwne co też wyraziłem odpowiadając na pytanie w temacie nr 1.

Drugą część dramatu można w pewnym sensie uznać za próbę wzniecenia buntu przez co Sarge84 naraził się trochę `lokalnej` społeczności.

Ostatnia część to – jak przystało na dobry dramat – rozwiązanie akcji. Sege84 stwierdza, że nie będzie już korzystał z forum, a wszyscy szczęśliwie przyklaskując jego decyzji przytupują w rytm muzyki.

Czytając to powstało we mnie tylko jedno pytanie: Czy to dobrze, że tak jest? Moderatorzy codziennie zmagają się z hordami troli, dla których jedynym egzorcyzmem jest legendarne „RTFM”. To oczywiste, że powinni mieć tabliczkę „Nie drażnij Mod-a!”. Mogą mieć trochę zszarpane nerwy po tych wszystkich bojach.

Z drugiej strony. Przychodzi sobie niczego nie świadomy User. User ma problem i chce skonsultować go z `profesjonalistami` czy raczej po prostu zapytać tam gdzie może uzyskać kompetentną odpowiedź. Problem leży w tym, że to co dla społeczności na forum może być oczywistością – dla Usera może być nie do końca zrozumiałe.

W przypadku opisywanym powyżej było troszkę podobnie. Sarge84 zdecydował się na korzystanie z Irrlicht’a oraz DirectX’. To trochę jak używanie zbioru liczb rzeczywistych i zbioru liczb naturalnych naraz. Nie lepiej używać po prostu rzeczywistych?

Na czym więc polegał problem Sarge84?

IMHO cała ta sytuacja została spowodowana nieumiejętnością przekazania swoich myśli za pomocą tekstu lub po prostu nie przemyśleniem treści przed napisaniem jej. Sarge84 nie przedstawił swojej sytuacji klarownie. Ciężko też wywnioskować, że Sarge84 wiedział o czym pisze ponieważ pewne rzeczy dawały do zrozumienia, że jednak niespecjalnie.

Na upartego przecież Irrlicht’a można zmusić do korzystania z DX’a bez dotykania kodu DX’a! To przecież nie jest problem. Dodatkowo – skoro są odpowiednie biblioteki do dźwięku to po co używać DX’a do dźwieku?!
Czytającemu nie trzyma się to, za przeproszeniem, kupy więc tym bardziej moderatorowi który – biedny – musi całe dnie siekać trole mieczem na prawo i lewo.

Małe nieporozumienie może doprowadzać do takich właśnie nieprzyjemnych sytuacji.

Wniosek: Przed napisaniem posta z pytaniem User musi się zastanowić nad jego treścią tak, aby czytający ( który nie ma przecież zielonego pojęcia o życiu i umiejętnościach Usera ) zrozumiał o co mu chodzi i był w stanie udzielić odpowiedzi takiej na jaką liczył zadający pytanie.

_______

PS: Spodobało mi się porównanie stworzone przez k_b:

„Skoro jesteś nowy to się nie wychylaj i tyle Wink. Gdy przechodzisz do nowej szkoły to też się obrażasz, gdy zachowujesz się niestosownie do zasad danej grupy? Tak jak w szkole – pokaż że coś umiesz to będziemy cię normalnie traktować. A nawet tutaj jest jeszcze łagodniej – tutaj raczej pokaż że nie lamisz to będziemy cię normalnie traktować Smiley.”

Jest to dość dobre porównanie, które streszczając i uogólniając brzmiałoby: „Szacunek buduje się od podstaw”.

Reklamy

4 komentarze do “Forum

  1. No, no, zaczynasz już wykładać moralność na swoim blogu. 🙂 Nawiasem mówiąc też chciałem napisać o tej sprawie na swoim blogu, chyba wszyscy jesteśmy ofiarami wielkiej prowokacji. 😉

  2. Po prostu zawsze mnie ciekawilo dlaczego jedni mogą się dostosować do jakichś reguł a inni często nieświadomie nie potrafią 😉

  3. Wygląda na to, że tylko ja o tym nie napisałem – mimo że tak naprawdę od mojego przeniesienia pewnego wątku wiadomo gdzie wszystko to się zaczęło 🙂 Ale to łatwo wytłumaczyć. Po prostu temat lamerstwa na forum jako taki jest ograniczony i nie chciałbym go wyczerpać za szybko ;P

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s