IMARE – rozpoznawanie dźwięku

Witajcie!

Ostatnio nie pisałem prawie wcale. Głównie dlatego, że jeśli bym coś pisał to prawdopodobnie właśnie o IMARE. Nie mogłem tego jednak uczynić ze względu na wysoki stopień utajnienia projektu 😉

Na moim wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika co roku odbywa się przedmiot-konkurs o nazwie Programowanie Zespołowe. Polega głównie na tym, że tworzone są zespoły studentów z trzeciego roku, które później tworzą jakiś żywot informatyczny. Może to być program konwencjonalny, aplikacja webowa czy jakikolwiek projekt związany z informatyką. W zeszłym roku przykładowo pojawił się system egzaminacyjny – odpowiednio zmodyfikowany Linux. Następnie pod koniec kwietnia lub na początku maja odbywają się publiczne prezentacje projektów wszystkich zespołów. Nasze odbyły się wczoraj (6 maja 2010).

IMARE oznacza Intelligent Modular Audio Recognition Engine. Nasz pomysł opierał się głównie na stworzeniu systemu do przetwarzania plików dźwiękowych (Wave, MP3) na zapis nutowy. Oczywiście dla każdego, kto zastanowi się nad tym dłużej, staje się jasne, że stworzenie takiego systemu jest bardzo trudne. Głównie ze względu na ilość instrumentów w utworze. W efekcie IMARE jest w stanie całkiem dobrze rozpoznawać muzykę graną przez jeden instrument. Dla wielu instrumentów należy zazwyczaj dostosować pewne ustawienia rozpoznawania i utwór daje się odsłuchać i poznać 🙂

Poniżej kilka screenów z programu:
Okno główne
Okno główne programu

Okno główne
Gama C-Dur

Realtime
Rozpoznawanie w czasie rzeczywistym

O programie
O programie

Jak już wspomniałem Programowanie Zespołowe jest przedmioto-konkursem zatem muszą zostać ogłoszone jakieś wyniki. Jak się okazało nasza aplikacja spodobała się jury co zaowocowało umieszczeniem IMARE na szczycie listy najlepszych projektów w tym roku.

Chciałbym bardzo podziękować chłopakom z zespołu za wytężoną pracę i świetną współpracę. To była świetna zabawa! 🙂
Dodatkowo pragnę serdecznie podziękować naszemu opiekunowi Michałowi Dudkiewiczowi za poświęcone nam godziny oraz złote rady odnośnie różnych aspektów dotyczących udziału w Programowaniu Zespołowym.

Jak już ustalimy  z kolegami na jakiej licencji wydamy program pomyślę o wstawieniu go do ściągnięcia i obejrzenia.

Reklamy

1 komentarz do “IMARE – rozpoznawanie dźwięku

  1. Ciekawe. Ostatecznie wyjdzie z tego przetwarzanie MP3 na MIDI? 😉 Napisałbyś coś więcej o szczegółach technicznych – jak działają takie obliczenia, jak się nazywa ta dziedzina, z czego się można tego uczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s