Jak wywołać z Javy konkretną funkcję skryptu JavaScript

Wczoraj opisałem trochę w jaki sposób można wykonać skrypt JS używając silnika Mozilla Rhino. Wczoraj byłem tak podekscytowany tym, że wreszcie mi się udąło, że zapomniałem napisać z czego właściwie korzystałem 😉

Tak czy inaczej samo wykonanie skryptu to jeszcze nie wszystko. Gdybyśmy chcieli mieć w grze wiele różnych obiektów wykonujących kilka zadań w zależności od potrzeb to musielibyśmy dla każdej funkcji pisać osobny plik skryptu. Ani to wygodne, ani eleganckie dlatego też warto było poświęcić wczoraj kilka chwil na zastanowienie się w jaki sposób wywoływać po nazwie funkcje JS z kodu Javy.

Aby to osiągnąć najpierw trzeba załadować skompilowany skrypt tak jak w ostatnim poście.

URL[] urls;
urls = new URL[] { new File('/home/morti/NetBeansProjects/RhinoJS/scripts').toURI().toURL() };
URLClassLoader loader = new URLClassLoader(urls);
Class cl = Class.forName('Base', true, loader);

Script scr = (Script) cl.newInstance();

Następnie należy utworzyć/pobrać kontekst wykonywania oraz przestrzeń:

Context cx = Context.enter();
Scriptable scope = cx.initStandardObjects();

Na stronie o silniku RhinoJS nie rozwodzili się przesadnie nad tym czym jest kontekst ale dość jasno zaznaczyli, że ma on występować jeden na wątek. Na szczęście funkcja enter() załatwia wszystko za nas. Jeżeli w tym wątku nie ma jeszcze kontekstu to zostanie utworzony a jeśli jest to zostanie pobrany i zwiększony jego licznik referencji. Skoro jest licznik referencji to pewnie trzeba też jakoś informować o oddaniu obiektu no i rzeczywiście: mamy metodę Context.exit().

A do czego te przestrzenie? No cóż. Służą one głównie do przechowywania środowiska wykonywania skryptu (np. zdefiniowanych zmiennych oraz ich wartości). Możemy mieć takich przestrzeni ile dusza zapragnie no i dobrze 🙂 Cała sztuczka polega na tym, że dla każdego obiektu w grze będziemy mieli jedną przestrzeń, która będzie przechowywała stan zmiennych oraz treści funkcji. Za chwilę postaram się wytłumaczyć dlaczego tyle tych scopów będziemy potrzebować. Najpierw jednak dam następny fragmencik kodu:

scr.exec(cx, scope);

Być może dla niektórych jest już jasne dlaczego potrzebujemy wiele przestrzeni. Napiszę jednak, aby wszyscy mogli wyciągnąć z tego tekstu wartościowe informacje 🙂 Jak widzimy powyżej należy wykonać załadowany skrypt. Trzeba wykonać ten krok aby zdefiniować w przestrzeni funkcje. Jeśli będziemy mieli wiele obiektów używających skryptów tej samej postaci (z tymi samymi nazwami funkcji) to gdybyśmy zdefinoiwali je wszystkie w jednej przestrzeni to tylko funkcje ostatniego skryptu byłyby wykonywane dla wzsystkich gdyż nadpisałyby one definicje poprzednich skryptów. Dlatego każdy obiekt w grze powinien mieć włąsną przestrzeń wykonywania skryptu.

Jak dotąd w sumie zrobiliśmy to samo co w ostatnim poście z tą różnicą, że dziś na tym nie skończymy 😉 No i oczywiście opisałem nieco znaczenie kilku wymaganych linijek. W całym kodzie trzeba oczywiście jeszcze umieścić odpowiednie bloki try{..} catch(…) ale nie używam tego tutaj ponieważ utrudniłoby to tylko czytanie przykładów.

Ostatnią rzeczą, którą trzeba wykonać jest pobranie obiektu funkcji z przestrzeni oraz wywołanie jej z podaniem parametrów:

Object fObj = scope.get('NazwaFunkcji', scope);
if(fObj instanceof Function) {
	Function f = (Function)fObj;

	result = f.call(cx, scope, scope, new Object[] {'Argument1', new Integer(44), arg3});
	System.out.println('Result: ' + result);
}

Powstaje naturalne pytanie dlaczego podajemy aż 2 razy scope skoro na zdrowy rozum możnaby go nie podawać wcale! Pobraliśmy przecież obiekt z tej przestrzeni więc o co tu chodzi. No cóż. chcąc być do końca szczerym to powiem, że nie zagłębiałem się w te przestrzenie tak mocno aby potrafić udzielić zadowalającej odpowiedzi. Mogę jedynie wkleić opis z dokumentacji:

java.lang.Object call(Context cx,
           Scriptable scope,
           Scriptable thisObj,
           java.lang.Object[] args)

  Call the function. Note that the array of arguments is not
  guaranteed to have length greater than 0.

  Specified by:
    call in interface Callable

  Parameters:
    cx - the current Context for this thread
    scope - the scope to execute the function relative to. 
        This is set to the value returned by getParentScope() 
        except when the function is called from a closure.
    thisObj - the JavaScript this object
    args - the array of arguments 
  Returns:
    the result of the call

Być może komuś pryda się opisany tutaj sposób na wywołanie funkcji ze skompilowanych skryptów JavaScript. Może ktoś wie coś więcej i potrafi dodać coś do tematu? Ja z pewnością skorzystam z umiesczenia tutaj tego przykładu bo nie będę musiał go szukać w kodzie 😉

Reklamy

1 komentarz do “Jak wywołać z Javy konkretną funkcję skryptu JavaScript

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s